Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Motoryzacja

Sposoby kalibracji alkomatów

Sposoby kalibracji alkomatów

Precyzyjne oznaczenie zawartości etanolu w powietrzu wydychanym jest w wielu sytuacjach niezwykle przydatne. Aby badanie było w pełni wiarygodne, należy dbać o alkomat. Choć jest to urządzenie o wyjątkowo długim czasie przydatności, jego sensor odpowiadający za prawidłowość odczytu może ulec rozregulowaniu. Dlatego przydaje się regularna kalibracja alkomatów, która pozwala wyeliminować taki problem. Jak to się robi?

Dlaczego kalibracja jest w ogóle potrzebna

Za prawidłowość odczytu odpowiada zazwyczaj elektrochemiczny sensor, który znajduje się we wnętrzu urządzenia. Początkowa jego kalibracja umożliwi prawidłowy odczyt podczas badań, jednak skuteczność pracy może zmieniać się w czasie. Dzieje się tak, ponieważ element alkomatu jest bardzo wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć.

Po długotrwałym użytkowaniu sensor może ulec rozregulowaniu. Częstotliwość tego zjawiska jest różna i zależy od stopnia wykorzystania alkomatu, a także ilości przeprowadzanych testów oraz poprawności ich wykonania. Producenci zazwyczaj zalecają jednak przeprowadzać kalibrację co 12 miesięcy lub 500 przeprowadzonych testów.

Od czego jeszcze zależy częstotliwość kalibracji

O konieczności sprawdzenia pomiarów decyduje również rodzaj sensora, który został zastosowany. Ważna jest też jego wielkość. Najlepsze pod tym względem okazują się elementy elektrochemiczne, które wykazują trwałość i wysoką dokładność.

Istotny jest przy tym sposób użytkowania i przechowywania alkomatu. Ważne jest, aby urządzenie było w jak najmniejszym stopniu narażone na działanie wilgoci, dlatego powinno leżeć w suchych, zacienionych miejscach. Nie należy również narażać sprzętu na wahania temperatur.

Jak przebiega kalibracja alkomatów

Kalibracja alkomatów polega na przywróceniu pierwotnych właściwości sensora na podstawie specjalnie przygotowane wzorce. Do przeprowadzenia takiego zabiegu wykorzystuje się symulatory oddechu, które wdmuchują do urządzenia powietrze o określonej, znanej zawartości etanolu.

W trakcie operacji można sprawdzić, czy alkomat działa prawidłowo i w przypadku odchyleń skorygować wskazania, tak by przedstawiały prawdziwe wyniki. Proces przeprowadza się do momentu, aż alkomat będzie wskazywał pomiary zgodnie z przyjętą dokładnością.

W przypadku podejrzeń dotyczących działania sprzętu sklep Alkomaty.net.pl może przeprowadzić wzorcowanie alkomatu. To sprawdzenie poprawności wskazań urządzenia i porównanie ich ze wzorem. Podczas badania mierzy się wartości odchyleń, które pozwolą ocenić czy dany sprzęt jest dokładny.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *