Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Rozrywka

Wino na upał – orzeźwiające wina na lato

Wino na upał – orzeźwiające wina na lato

Letnią porą, kiedy temperatury rosną powyżej 25 stopni Celsjusza, jednym z najlepszych orzeźwiających trunków staje się zimne wino. Warto je podawać odpowiednio schłodzone samodzielnie lub w postaci szprycerów z ulubioną mieszanką owoców, lodu oraz wody gazowanej. W wakacyjnej odsłonie najlepiej odnajdą się wina lekkie. Czy oznacza to, że powinniśmy postawić jedynie na wina deserowe? Wcale nie. Rodzina win lekkich zawiera w sobie przedstawicieli z prawie każdej kategorii trunków winogronowych.

Wina białe i musujące


Klasyka gatunku. Najlepsze wino na lato kojarzy najczęściej kojarzy się z bielą i bąbelkami. A jak bąbelki to obok szampanów przede wszystkim orzeźwiające wino Prosecco, Cava, Lambrusco czy Vinho Verde. Przykładem pierwszego jest Contarini Prosecco Treviso DOC Brut ze szczepu Glera. Dzięki swojemu wytrawnemu charakterowi idealnie sprawdzi się jako aperitif. Stanowić będzie także dobre połączenie w trakcie posiłku, w którego skład wchodzą owoce morza, ryby, wędliny. W tej roli odnajdzie się równie delikatny niczym motyl, sygnujący butelki Riesling Schmetterling Trocken. Wina te oscylują wokół 10-11 procent co wskazuje na to, że mogą być serwowane praktycznie o każdej porze dnia.

Wina różowe i czerwone


Wybierając wino na upał nie możemy zapomnieć także o winach różowych. Z zasady większość z nich powinna być lekka i orzeźwiająca. Znajdziemy wśród nich wiele win o bukietach owocowych. Zostały nieco zapomniane przez lata, lecz dzisiaj dzięki nowoczesnym metodom produkcji świętują swój renesans. Skuteczna kontrola temperatury fermentacji oraz ochrona przed oksydacją skutkują tym, że najlepsze wino na lato coraz częściej utożsamiane jest mimowolnie przez miłośników owocowych smaków z winem różowym. Jednym z uznanych w Europie winem różowym jest nowozelandzki Orchard Lane Rose. Jest to wyśmienita mieszanka szczepów Pinot Noir i Sauvignon Blanc. Posiada delikatnie kremowy charakter z nutami cytrusów, truskawek, malin oraz arbuza. Rzadkością jest spotkanie z ich przedstawicielem dojrzewającym w beczkach. Jednak jego wybór wcale nie musi być wcale zły pomimo nieco mocniejszego charakteru. Co ciekawe, francuzi, czyli najwięksi koneserzy win różowych, nie wahają się sięgnąć po nie również ciepłą jesienią. Jednak należy zauważyć, że wieczory w nawet najbardziej upalny sezon, potrafią być całkiem chłodne. Wówczas dobrym ruchem jest sięgnięcie lekkie czerwone wino takie jak LOlivier de la Variere. Pomimo swojej bogatej gamy nut smakowych wśród których znajdziemy min. fiołek, ciemną śliwkę oraz liść porzeczki.

Niezależnie od dokonanego wyboru należy zadbać by wino było należycie schłodzone. W przypadku win białych i różowych 8-11 stopni Celsjusza powinno być optymalnie, natomiast kiedy mówimy o winach czerwonych, najbardziej optymalne będzie około 16 stopni. Warto wziąć pod uwagę, że wino nalane do kieliszka podnosi swoją temperaturę prawie natychmiast o 1-2 stopnie.

Szeroki wybór win na lato, znajdziesz w sklepie online: https://winoland.com/sklep/.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *