Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Zdrowie i uroda

Kiedy używać plomb amalgamatowych

Kiedy używać plomb amalgamatowych

Powstało na ich temat wiele mitów i do dziś wzbudzają u niektórych kontrowersje. Plomby amalgamatowe, bo o nich mowa, przez lata były podstawowym materiałem wykorzystywanym do wypełniania zębów Polaków. Pomimo wielu zalet, ich używanie cały czas jest tematem wielu sporów. Te popularne srebrne plomby, są nadal powszechnie stosowane w służbie zdrowia i cieszą się popularnością, ze względu na niską cenę. Atrakcyjne cenowo amalgamaty oraz odpowiednie narzędzia do przygotowywania tego rodzaju wypełnień, znaleźć można pod adresem sklep.marrodent.pl
Przyjrzyjmy się im bliżej, aby dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

Plomby amalgamatowe – czy są bezpieczne

Plomby te, swoją charakterystyczną, metaliczną barwę zawdzięczają zawartości rtęci i srebra, cyny, miedzi oraz cynku. Do produkcji plomb z amalgamatu, współcześnie używa się znikomej ilości rtęci. Według rozporządzenia ministra zdrowia, do leczenia zębów w Polsce używać można wyłącznie amalgamatów wolnych od fazy gamma-2, które nie uwalniają rtęci do organizmu. Badania wykazały, że w ciągu 9 dni od wypełnienia zębów amalgamatem wolnym od fazy gamma-2, we krwi i moczu badanych pacjentów nie znaleziono zawartości rtęci. Szacuje się, że średnia absorbcja amalgamatu z wypełnień równa się 10 procentom rtęci, którą przyswajamy wraz z jedzeniem. Ocenić można zatem, że używanie tego rodzaju wypełnień jest dość bezpieczne.

Jakie są zalety plomb amalgamatowych

Największym plusem tego rodzaju wypełnień jest ich twardość, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne i niska wrażliwość na wilgoć. Dodatkową zaletą jest łatwość ich nakładania i formowania. Nie bez znaczenia jest oczywiście stosunkowo niska cena plomb amalgamatowych. To wszystko sprawia, że wypełnienia te są wciąż chętnie używane przez stomatologów, zwłaszcza w przypadku ubytków klasy I, II oraz V.
Plomby amalgamatowe stosuje się do leczenia ubytków w zębach tylnich, tak by wypełnienia te były niewidoczne podczas jedzenia czy uśmiechania się.

Poznaj naszą ofertę amalgamatów

W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do przygotowywania wypełnień amalgamatowych. Oferujemy specjalistyczne narzędzia służące do ich preparowania i nakładania. Amalgamat dostępny jest w postaci łatwych w użyciu kapsułek, dzięki czemu przygotowanie wypełnienia jest bezpieczne i łatwe. Kapsułki zawierają odpowiednią ilości proszku i rtęci, dzięki czemu są najbezpieczniejszą formą przygotowywania plomb amalgamatowych.


Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą wysokiej jakości produktów stomatologicznych, dostępnych na https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/amalgamaty.html

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *