Jazda w stanie po spożyciu alkoholu jest w Polsce surowo karana. Aby sprawdzić, czy jesteśmy już gotowi do kierowania pojazdem, warto mieć dobry alkomat domowy do pomiarów domowych. Dzięki posiadaniu takiego sprzętu ominie nas konieczność udania się na najbliższy posterunek policji pieszo lub taksówką tylko po to, aby tam sprawdzić, jakie jest stężenie alkoholu w naszej krwi. Jaki alkomat wybrać spośród dostępnych na rynku? Na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego sprzętu?
Jaki alkomat kupić, aby mieć pewność, że sprzęt będzie dawał nam rzetelne odczyty? Warto przede wszystkim postawić na uznaną markę, działającą na naszym rynku od wielu lat. Taki sprzęt znajdziemy na przykład na stronie Bean.pl. Zdecydowanie odradza się korzystania z alkomatów zamówionych na jednym z azjatyckich portali sprzedażowych, których reklamowanie nie jest możliwe, a sprawa ich pochodzenia jest co najmniej wątpliwa.
Sprawdź margines błędu określony dla alkomatu
Dobry alkomat do użytku osobistego to taki sprzęt, który wyposażony jest w czujniki elektrochemiczne. Są bardziej dokładne niż starszej daty czujniki półprzewodnikowe. Nie trzeba ich tak często serwisować ani kalibrować. Starsze alkomaty z czujnikami półprzewodnikami mają z góry określony margines błędu na 20% przy pomiarze o wartości pół promila. Dla porównania, alkomaty policyjne mają margines błędu określony na około 3 procent. W tak poważnej sprawie, jak prowadzenie auta po spożyciu alkoholu, ma to olbrzymie znaczenie. Dlatego kupno alkomatu powinno być poprzedzone rzetelnym rekonesansem ofert oraz dokładnym sprawdzeniem, co właściwie kupujemy.
Kalibracja alkomatu
Zastanawiając się, jaki alkomat kupić, weźmy również pod uwagę to, jak często trzeba konkretny sprzęt kalibrować. Profesjonalny sprzęt ma to określone w specyfikacji. Aby określić, jak często będziemy korzystać z alkomatu, weźmy pod uwagę ilość weekendów, które mamy w roku oraz to, jak często zdarza nam się pić wtedy alkohol. Praktyka pokazuje, że alkomaty wykorzystywane w domowych warunkach zwykle są używane do ok. 300 razy w ciągu roku. Zważywszy na to, że weekendów w roku mamy zdecydowanie mniej niż 300 w roku, skąd bierze się ta stosunkowo wysoka liczba użyć w przeciętnym gospodarstwie domowym? Otóż jednorazowe zweryfikowanie stanu trzeźwości oznacza co najmniej trzykrotne powtórzenie badania. Pomiary należy wykonać wówczas w odstępach co najmniej dziesięciominutowych.
Profesjonalny alkomat policyjny a sprzęt o użytku domowego – różnice
Zdecydowanie nie należy kupować alkomatu bardzo złożonego, który przeznaczony jest do użytku masowego. Alkomaty dla firm lub takie, które wykorzystuje się w szpitalach lub na posterunkach policji nie mają ustników. Taki alkomat jest drogi, a po roku i tak trzeba go skalibrować, nawet jeśli nie wyczerpał puli określonych dla niego pomiarów.