Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Zdrowie i uroda

Nowoczesna stomatologia może zmienić Twoje życie. Jak

Nowoczesna stomatologia może zmienić Twoje życie. Jak

Obecnie protezy zębowe wykonywane są z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Dzięki temu są jak najlepiej dopasowane, a ich noszenie maksymalnie komfortowe. W przeszłości protezy zębowe wykonywane były podczas wyjątkowo skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Protetyk pobierał wycisk stomatologiczny i przygotowywał gotową protezę. Obecnie jest to znacznie szybsza procedura, a dodatkowo o wiele bardziej precyzyjna. Współczesny protetyk wykorzystuje nowoczesne materiały oraz technologie. Dzięki temu najlepsze kliniki mogą pobrać wycisk stomatologiczny w możliwie najbardziej komfortowy dla pacjenta sposób. Jedną z zalet nowoczesnej kliniki Dentyści pod 1 jest możliwość uzyskania wyjątkowo dokładnego skanu jamy ustnej, a w konsekwencji dopasowanej protezy.


Rodzaje protez zębowych


Do niedawna najczęściej stosowanym modelem były protezy akrylowe z drucianymi klamrami oraz szkieletowe o metalowej konstrukcji. Obecnie jednak zwykle protezy zębowe wykonuje się z acronu, acetalu bądź nylonu. Cechują się one szeregiem zalet, których nie posiadały tradycyjne protezy. Te wykonane z acetalu są wyjątkowo lekkie i bezpieczne dla szkliwa pozostałych zębów. Dodatkową zaletą jest również niskie prawdopodobieństwo uszkodzenia podniebienia i dziąseł. Są one odporne również na wysokie temperatury, lecz stosunkowo łatwo pokrywają się kamieniem nazębnym. Najbardziej higieniczne i nieodbarwiające się są protezy wykonane z acronu. Dodatkowo warto pamiętać, że są one odporne na odkształcenia. Wymagają jednak co najmniej 3 naturalnych zębów, niemożliwe jest stosowanie jej w przypadku całkowitego bezzębia. Najbardziej wytrzymałe są jednak protezy nylonowe. Pozostają lekkie i mało wyczuwalne, a dodatkowo nie powodują reakcji alergicznych. Choć ich również nie można zastosować w przypadku całkowitego bezzębia, niezbędny jest jedynie jeden zdrowy ząb. Bywają stosowane jako protezy wczesne pomiędzy ekstrakcją a założeniem implantu.


Etapy leczenia protetycznego


W zależności od stopnia zaawansowania ubytków, na etapie diagnostyki wstępnej wykonuje się szereg badań oraz ustaleń. Pierwszym etapem jest wykonanie tradycyjnych lub cyfrowych wycisków i modeli, dzięki którym możliwe jest poprawne dopasowanie protezy. Kolejnym etapem jest ustalenie położenia żuchwy względem szczęki. W następnej kolejności powstaje proteza – ustawienie zębów w wosku, wykonanie protez woskowych oraz końcowa obróbka wszystkich elementów. Po przekazaniu protezy pacjentowi możliwe jest dokonaniu drobnych korekt, aby mogła jak najlepiej dopasować się do jamy ustnej.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *