Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Turystyka i podróże

Czy Podlasie jest dobrym miejscem na zwiedzanie

Czy Podlasie jest dobrym miejscem na zwiedzanie

Bez wątpienia Podlasie nie jest uważane za najciekawszą lokalizację na spędzanie urlopu. Być może są lepsze miejsca (to już jest kwestia gustu), ale bez wątpienia nie można powiedzieć, że Podlasie nie ma nic do zaoferowania. Jest zupełnie odwrotnie. Pałac Branickich, Rynek Kościuszki czy meczet w Kruszynianach to miejsca, obok których nie wolno przejść obojętnie. Gdyby jednak nie wszyscy byli przekonani co do tych propozycji, warto zwrócić uwagę na naturę.

Kilka słów na temat natury

Można powiedzieć, że zatrzymamy się przy naturze na trochę dłużej, bo bez wątpienia jest o czym mówić. Na początek weźmy sobie pod uwagę Białowieski Park Narodowy. Białowieski Park Narodowy to drugi po Pienińskim Parku Narodowym park narodowy w naszym kraju (dodatkowo jeden z pierwszych w Europie). Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeżeli chodzi o środowisko życia to Puszcza Białowieska jest świetnym miejscem dla sporej liczby gatunków zwierząt. Stwierdzono, że w Puszczy Białowieskiej przebywa obecnie ponad 12 tysięcy gatunków zwierząt. Kiedy weźmie się pod uwagę, że w Polsce jest łącznie około 35-40 tysięcy gatunków, trudno nie być pod wrażeniem. Co więcej – to, że stwierdzono ponad 12 tysięcy gatunków nie oznacza tego, że wszystkie gatunki są znajome. Z pewnością wiele osób nie ma pojęcia, ale mówi się, iż fauna jest rozpoznawana w około 50%. Biorąc to pod uwagę rzeczywista liczba gatunków może wynieść nawet 25 tysięcy.

Skoro ma być o naturze to nie wolno nie wspomnieć na temat miejsca o nazwie „Akcent ZOO” Jest to ogród zoologiczny znajdujący się w Białymstoku a dokładniej rzecz ujmując na terenie Parku Konstytucji 3 maja. Początek jego funkcjonowania miał miejsce w latach 60. XX wieku. Na początku założenia były takie, że ZOO będzie tymczasowo przechowywać zwierzęta (wszystko miało trwać do momentu, w którym zostanie zbudowany stały ogród zoologiczny). Obecnie sytuacja prezentuje się inaczej. Teraz główny cel to prezentowanie rodzimej fauny (takie podejście skutkuje tym, że część zwierząt postanowiono przekazać do innych ogrodów zoologicznych).

Na co możemy liczyć poza naturą?

W tej części skupimy się na miejscach, w których nie chodzi o naturę. Już na samym początku wspomnieliśmy sobie o trzech przykładach nie mających związku z naturą, ale warto jeszcze coś do tego dodać. Nie wymieniliśmy jeszcze choćby muzeum ikon, które znajduje się na terenie Supraśla. Jest to oddział Muzeum Podlaskiego. Oddział ten został utworzony na na terenie prawosławnego monasteru. Mamy też Muzeum Rolnictwa zlokalizowane w Ciechanowcu, skansen w Białowieży czy też Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Naturalnie – w dalszym ciągu nie mówimy na temat wszystkiego (nie sposób powiedzieć o wszystkim podczas jednego tekstu).

Wszyscy mamy prawo do własnych decyzji, ale jeżeli dokładnie zapoznali się Państwo z tekstem to nie powinno być jakichkolwiek wątpliwości w kwestii atrakcyjności Podlasia. Co najwyżej jedynym problemem może być niekorzystna prognoza Pogody.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *