Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Technologie

Co warto wiedzieć na temat wzmacniaczy słuchawek

Co warto wiedzieć na temat wzmacniaczy słuchawek

Wzmacniacz słuchawkowy jest to urządzenie służące do do wzmocnienia sygnału audio na wyjściu. Chodzi tutaj o sygnał, który wyprowadzamy między innymi z wieży hi-fi czy telefonu, następnie jest on wprowadzany do słuchawek. Bezsprzecznie każde urządzenie z wejściem słuchawkowym, ma wbudowany taki wzmacniacz, aczkolwiek sygnał może być słaby bądź nie do końca satysfakcjonujący. Najczęściej zdarza się to przy malutkich odtwarzaczach jak laptop, smartfon czy ipod, gdzie moc sygnału wyjściowego jest ograniczona. Jeżeli podłączysz wzmacniacz słuchawek to otrzymają one wtedy dodatkową porcję siły, co sprawi, że wykorzystają cały swój dźwiękowy potencjał.

Jakim słuchawkom potrzebny jest wzmacniacz

Nie każde słuchawki będą nadawały się do tego, aby używać do nich wzmacniacza. Poprzez analizę parametrów wyrażonych Ohmach jesteśmy w stanie sprawdzić czy to urządzenie nada się do naszych słuchawek. Te, które charakteryzują się wysokim oporem wyrażonym w Ohmach i jednocześnie niskimi SPL, to zdecydowanie kwalifikują się do tego by sygnał mógł zostać wzmocniony. Jeżeli natomiast oba te parametry są na niskim poziomie, to sygnał będzie bardzo trudny do wzmocnienia.

Jakie są rodzaje wzmacniaczy słuchawkowych

Wzmacniacze słuchawkowe można podzielić ze względu na ich budowę oraz technologię. Wzmacniacze tranzystorowe są najpopularniejszym typem tego urządzenia. Taki produkt jest przystępny cenowo i daje na ogół neutralne, bardzo techniczne, dobrej jakości brzmienie. Innym popularnym urządzeniem jest wzmacniacz lampowy, który wykorzystuje technologię z lat 60. i do dziś ma rzeszę wiernych fanów, ze względu na niepowtarzalny dźwięk, który potrafi wydobyć ze słuchawek. Technologia ta jest o wiele droższa w produkcji dlatego też, ceny takich wzmacniaczy potrafią być kilkakrotnie droższe od tych tranzystorowych. Na rynku są również wzmacniacze hybrydowe, które łączą technologię powyższych urządzeń. Są one przeznaczone dla osób szukających unikalnego brzmienia o wysokiej jakości. Następnie możemy wyróżnić wzmacniacze stacjonarne oraz wzmacniacze mobilne. Pierwszy typ wykorzystuje się przy dużych odtwarzaczach stacjonarnych. Te drugie natomiast są znacznie mniejszych rozmiarów, z tego więc względu stosuje się ich najczęściej do wzmocnieniu sygnału z przenośnego odtwarzacza muzyki. Charakteryzują się one wysoką mocą oraz dużą ilością wejść zarówno cyfrowych jak i analogowych. Mobilne wzmacniacze ze względu na swoje niewielkie rozmiary mają zarówno mniejszą moc jak i dysponują zdecydowanie mniejszą ilością wejść. Sklep internetowy Audioforte ma w swojej ofercie wszystkie te wzmacniacze, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jego asortymentem.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *