Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Dom i wnętrze

Blacha trapezowa czy blachodachówka?

Blacha trapezowa czy blachodachówka?

Szukając taniego i trwałego blaszanego pokrycia dachowego, stoimy przed niełatwym wyborem pomiędzy blachą trapezową, a blachodachówką – tu mamy też do wyboru zwykłą oraz modułową. Oba te materiały, chociaż wykonane z tego samego surowca, różnią się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami. Poznajmy różnice między nimi!

Blacha trapezowa – właściwości i zalety 

Ze względu na przemysłowy wygląd, przyjęło się, że blacha trapezowa kojarzy się głównie z zadaszeniem wielkich hal czy różnych obiektów przemysłowych. Jednak czasy się zmieniły i materiał ten świetnie sprawdzi się również jako zadaszenie domów jednorodzinnych. Blacha trapezowa jest lekka, ale wytrzymała oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na grubość, zniesie również trudne warunki atmosferyczne, takie jak silne opady deszczu czy gradu. Sprawdzi się na jednospadowych dachach o kącie nachylenie minimum 6 stopni. 

Blachodachówka – właściwości i zalety 

Blachodachówka ma podobne właściwości jak wyżej wspomniana blacha trapezowa, jednak jeżeli chodzi o wytrzymałość – to pod tym względem jednak blacha trapezowa góruje. Blachodachówka za to, estetycznie prezentuje się o wiele lepiej, dlatego więc sprawdzi się nie tylko na nowoczesnych domach, ale również tych w dworkowym stylu, które wymagają renowacji dachu. Jest to lekki materiał, więc nie obciąża dodatkowo konstrukcji, a jeżeli jesteśmy już przy masie to warto dodać, że blacha nie pochłania wody. Co to znaczy? Że nie zmieni swojej wagi np. podczas silnych opadów atmosferycznych. Sprawdzi się na dachach, które mają spadek minimum 9 stopni. Jeżeli nasz dach jest więcej niż jednospadowy i ma skomplikowany kształt, to lepiej wybrać blachodachówkę modułową, która występuje w postaci małych paneli – przez co montaż jest łatwiejszy i szybszy niż w przypadku dużych arkuszy. 

Co więc wybrać? 

Znając już różnice pomiędzy tymi dwoma materiałami oraz ich właściwości, wybór tego właściwego powinien być już troszkę łatwiejszy. Wiele zależy od kształtu dachu, ale też od gustu, bo każdemu będzie się podobać co innego. 

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *