Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Zdrowie i uroda

Alkoholizm a żywność z dodatkiem alkoholu – jak postępować

Alkoholizm a żywność z dodatkiem alkoholu – jak postępować

Alkoholizm to choroba na całe życie. Osoba uzależniona musi codziennie zmagać się z chęcią sięgnięcia po trunek, przy jednoczesnym trenowaniu motywacji do pozostania w trzeźwości i umiejętności odmawiania. W otaczającym świecie czai się jednak wiele pokus ze strony określonych miejsc oraz osób. Jak sobie radzić z codziennością i jak postępować? Poniżej próba rozważania tego problemu w odniesieniu do żywności zawierającej alkohol.

Czy alkoholik może spożywać żywność zawierającą alkohol

Alkoholik poprzez wieloletnie spożywanie alkoholu, dostarczał do swojego organizmu etanol, który działał na organizm jak trucizna. Jednocześnie przyzwyczaił się on do funkcjonowania z nim w krwioobiegu, co przy zmniejszonych ilościach lub jego braku skutkowało zespołem objawów choroby abstynencyjnej. By doprowadzić do stanu trzeźwości musi on przejść medyczny detoks i poddać się psychoterapii.

Zatem dla alkoholika nałóg w postaci aktywnej stwarza zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Stąd wynika, iż po długim okresie abstynencji, nawet najmniejsze ilości alkoholu są dla niego kategorycznie zabronione. Może to spowodować natychmiastowy nawrót choroby i skutkować nawet jego śmiercią.

W odniesieniu do żywności, chory ma zakaz spożywania pokarmów i picia napojów, które zawierają nawet śladowe ilości alkoholu, gdyż może to zadziałać jak pierwszy kieliszek trunku. Wśród popularnych produktów zawierających alkohol zabronionych wymienia się najczęściej:

  • torty i niektóre placki
  • desery i lody (np. o smaku advocata)
  • czekoladki z alkoholem
  • syropy na kaszel

Nałogu alkoholowego nie można oszukać. Zabrania się również picia piwa oraz szampana bezalkoholowego, gdyż one również mogą mieć moc tzw. pierwszego kieliszka.

Jak uczyć się sztuki odmawiania

Uczenie się sztuki odmawiania propozycji picia lub udziału w określonych imprezach można trenować podczas psychoterapii.

Inną możliwością jest wymiana doświadczeń między chorymi na czatach on-line lub mityngach grupy AA.

Kolejnym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na zabieg zaszycia alkoholowego. Wszywka alkoholowa może uwolnić chorego z tzw. potrzasku i możliwości ulegnięcia namowom innych. Chory pod groźbą utraty zdrowia i życia kategorycznie odmawia picia, tym samym ucząc się sztuki odmawiania i wzmacniając pewność siebie.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *