Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Budownictwo

Projektowanie hali magazynowej – krok po kroku

Projektowanie hali magazynowej – krok po kroku

Nowoczesne hale magazynowe są budowane z gotowych prefabrykatów stalowych. Takie obiekty cechują się solidną, wytrzymałą konstrukcją, którą można modyfikować i rozbudować zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorcy. Aby jednak taka konstrukcja mogła powstać, niezbędne staje się opracowanie dokładnie przemyślanego projektu, który będzie odzwierciedlał wszystkie potrzeby i oczekiwania inwestora. Dobrze opracowany projekt ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdego przedsięwzięcia przedsiębiorcy.

Jak wygląda projektowanie hal magazynowych od podstaw

Bardzo ważnym czynnikiem jest usytuowanie hali w danej lokalizacji, gdzie pod uwagę bierze się różne czynniki, takie jak ukształtowanie terenu, odległość od zbiorników wodnych, zabudowań i dróg. Szczególnie duże znaczenie mają ciągi komunikacyjne, ponieważ od nich należy dostępność do magazynu, zarówno pracowników, jak i pojazdów. Aby zaprojektować idealną halę, należy określić jaki rodzaj towarów będzie w niej przechowywany. Produkty rolnicze, przemysłowe czy produkcyjne wymagają bowiem innych warunków przechowywania. Należy także określić czy obiekt będzie rozbudowywany w przyszłości.

Jakie są kolejne kroki

Projektowanie hal magazynowych to proces, który polega na ścisłej współpracy z klientem. Na podstawie informacji uzyskanych od przedsiębiorcy biuro opracowuje projekt dokładnie dopasowany do jego potrzeb i wizji. Na tym etapie należy określić rozmiar hali, utworzenie ciągów komunikacyjnych i innych stref, niezbędnych do prowadzenia działalności, takich jak np. pomieszczenia socjalne i biurowe dla pracowników. Wykonawca proponuje rodzaje konstrukcji i obudowy oraz typ stolarki budowlanej, czyli okien, drzwi, bram i świetlików, rodzaj oświetlenia i w zależności od potrzeb ogrzewanie lub klimatyzację. Podczas projektowania należy także uwzględnić zagospodarowanie terenu wokół obiektu czyli ustalić wielkość parkingu i miejsce przyjmowania oraz wydawania towarów.

Na czym polega budowa hali magazynowej

Po opracowaniu projektu wykonawca przygotowuje gotowe elementy konstrukcyjne, zabezpiecza je przed niekorzystnymi czynnikami i zawozi na plac budowy. Tam są instalowane na przygotowane wcześniej fundamenty i posadzki przemysłowe, a gdy szkielet budowli jest gotowy, należy je obłożyć gotowymi panelami i wykonać stolarkę budowlaną. Dzięki temu, że hala budowana jest z gotowych elementów, montaż przebiega szybko i sprawnie. Taka inwestycja zawsze się opłaci, ponieważ hala modułowa jest zdecydowanie tańsza i szybsza w budowie, niż tradycyjne obiekty murowane.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *