Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Informacje

Rodzaje folii obkurczających

Rodzaje folii obkurczających

Nikt z nas nie lubi otrzymywać swojej przesyłki uszkodzonej. Bez względu, czy to paczka z kosmetykami, czy też cała paleta pudeł. Rozwiązaniem na te problemy jest folia stretch!

Folia stretch od lat cieszy się ogromnym zaufaniem dostawców, którzy wykorzystują ją do zabezpieczenia zarówno pojedynczych przesyłek, jak i tych dużych, na przykład piramidy pudeł ułożonych na palecie. Folie, szczególnie te spożywcze, szturmem też zdobyły serca indywidualnych użytkowników, którzy chętnie pakują w nie żywność, by ta dłużej zachowała swoją jakość. W czym tkwi fenomen folii? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć!

Skąd się wzięła folia stretch?

O produkcji folii na skalę masową możemy mówić od wynalazku brytyjskiego naukowca, późniejszego twórcy programu nuklearnego w tym kraju, Michela Perrina. Od jego czasów produkcja tego materiału była stale udoskonalana, aż do czasów obecnych, gdy udało się uzyskać materiał prawie doskonały, a jego przykładem są m.in. folie obkurczające IZISTRECZ. Są one wykonane z polietylenu PE, czyli materiału opakowaniowego, służącego do zabezpieczania ładunków paletowych oraz towarów na czas transportu i magazynowania. Mogą być wykorzystywane w maszynach – owijarkach pionowych i poziomych, a także stosowane do ręcznego pakowania przesyłek i paczek, na przykład w mniejszych sklepach wysyłkowych.

Folia folii nierówna

Ze względu na rozciągliwość materiału oraz jego przeznaczenie wyróżnia się różne rodzaje folii obkurczających.

Folie stretch ze względu na prestretching dzieli się na:

  • Standardowe: 0 — 160 %
  • Power: 200 — 230 %
  • Super power: 300 — 400 %

Z kolei ze względu na sposób użycia wyróżniamy:

  • folie ręczne o szerokość 500 mm, grubość 17 – 35 mikronów oraz wadze całkowitej na rolce: 1,5 – 3 kg. Ten rodzaj folii występuje w kilku kolorach (najczęściej spotykane kolory: czarny, biały, niebieski) lub jest przezroczysty;
  • folie maszynowe, które można stosować w 2 rodzajach maszyn: w owijarkach pionowych (do palet) i w owijarkach poziomych (pierścieniowych).

Tak więc odpowiedni dobór rodzaju folii ma zasadnicze znaczenie dla trwałości pakunku, dlatego np. owijając palety lepiej postawić na folię pre-stretch, która zapewni stabilność pudłom, a nasz pakunek nie rozsypie się w trakcie transportu.

Nie tylko w transporcie

Folie mają też alternatywne zastosowania. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane w przemyśle spożywczym, szczególnie branży cukierniczej, chemicznym czy poligraficznym. Zamiast tradycyjnej folii, do zabezpieczenia towaru czy łączenia wielu produktów w zgrzewki, stosuje się folię termokurczliwą. Ta pod wpływem ciepła obkurcza się, szczelnie przylegając do produktów. Obkurczanie folią jest bardzo popularne m.in. ze względu na stosunkowo niską temperaturę zgrzewania. Ponadto materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozdarcia. Stosuje się dwa sposoby na obkurczanie folią. Pierwszy wymaga użycia tunelu, a drugi opalania przy pomocy zgrzewadła ręcznego. Niezależnie to tego, na którą z metod się zdecydujemy, sam proces będzie składał się z dwóch etapów, jakim jest zgrzewanie i obkurczanie folią.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *