Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Dom i wnętrze

Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu to nie tylko przystrzyżenie drzewek oraz wykoszenie trawy, na całość składa się wiele prac, a jedną z ważniejszych jest nawadnianie ogrodu. 

Wraz z rozpoczętym sezonem letnim i przychodzącymi upałami przychodzi pora na odpowiednie zadbanie o system nawadniania trawnika. W poszukiwaniu najlepszych i najnowszych rozwiązań wychodzi naprzeciw zestawienie sprawdzonych sprzętów do nawadniania trawników. 

Podlewanie trawnika jest wymagające i pracochłonne. Każdy metr kwadratowy trawy potrzebuje minimum 5 litrów wody, aby prawidłowo rosnąć. Podczas upałów i długiego okresu suszy trawa może wymagać więcej wody, która będzie dostarczana w głęboką warstwę pod korzenie. Wybór dobrej, wysokiej jakości zraszaczy oraz dobór właściwych technik podlewania może oszczędzić pracy przy podlewaniu. Dotyczy to zwłaszcza dużych powierzchni trawnika, ale również małych i trudno dostępnych. 

Potrzeba regularnego nawadniania trawników

Warto pamiętać i mieć na uwadze, iż murawa potrzebuje regularnego i systematycznego podlewania. Nawadnianie trawników to obowiązek ogrodników, który może być przyjemną częścią pracy. Jeśli tak ma wyglądać przyjemna pielęgnacja trzeba zainwestować w dobry sprzęt i zainstalować skuteczny system nawadniania. To dzięki temu cała praca siania trawy i przygotowania ogrodu zostanie zwieńczona piękną zielenią. 

System do nawadniania trawnika jest wyborem sposobu podlewania. Zależy w głównej mierze od rodzaju ujęcia wody. Węże ogrodnicze zasilane wodą ze studni, w których urządzeniem tłoczącym jest prosta pompa nie mogą być podłączane do zraszaczy. Natomiast układy wodne stosujące hydrofory lub tworzące sieci wodociągowe jak najbardziej mogą być użyte pod instalację zraszaczy w naszym ogrodzie. Jak podlewać trawnik, aby skutecznie nawodnić odpowiada nauka o przyrodzie: każda żywa istota oraz żywa materia, jak trawa potrzebuje wody do życia. Im więcej jej zużywa (podczas upałów) tym więcej potrzebuje. Jeśli mamy suche dni warto podlewać dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Sposoby na podlewanie trawnika:

Ręczne – wąż ogrodniczy lu. Zraszacz ręczny montowany pod wąż.

Automatyczne – zraszacze mechaniczne ustawiane na czas, podłączane najczęściej do sieci wodociągowej podczas instalacji pod trawnikiem.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *