Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Zdrowie i uroda

Na czym polega ultrasonografia? Podstawowe informacje

Na czym polega ultrasonografia? Podstawowe informacje

Każdy współcześnie żyjący człowiek musiał słyszeć o USG. Nie każdy jednak wie, że skrót rozwija się jako ultrasonograf. Aparat ma bardzo szerokie zastosowania, ale służy przede wszystkim do mapowania wnętrza organizmu za pomocą dźwięków o częstotliwości powyżej tej słyszalnej dla człowieka. Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat tych aparatów.

Jak działa USG

Aparaty USG w dużym skrócie opierają się na zjawisku odbijania się fal na graniach ośrodków. Ich główne elementy składowe to nadajnik i odbiornik. Fala wykrywa wychodząca z nadajnika, odbija się w określonym miejscu, a następnie wraca do odbiornika. W dalszej kolejności procesy komputerowe tworzą obraz wnętrza organizmu. My widzimy go w formie rozmytych, ruszających się obrazów. Czasami wystarczy rzut oka, aby zrozumieć, co dzieje się na ekranie. W innych wypadkach potrzebna jest pomoc specjalisty.

Do czego służy USG

Chyba najpopularniejsze badanie USG, to mapowanie dziecka w macicy. Jest popularne, niezbędne i często stanowi dodatkową pamiątkę dla rodziców. 

Oprócz tego za pomocą USG wykonuje się również następujące badania:

– piersi

– naczyniowe

– układu kostnego

– tkanek mięśniowych

– dróg moczowych

Aparat USG cena

W świecie medycyny każde urządzenie musi być niewiarygodnie wręcz precyzyjne. A wraz z dokładnością przychodzi cena. Nie powinny nas dziwić wysokie kwoty. Najtańsze ultrasonografy możemy nabyć za dziesięć tysięcy złotych. Im więcej funkcji dodatkowych będziemy wymagali od naszego aparatu, tym wyżej poszybuje jego cena. 

Przenośny aparat z Dopplerem może kosztować trzydzieści tysięcy złotych. Jeśli chcemy sprzętu z ekranem dotykowym, już musimy nastawiać się na około siedemdziesiąt tysięcy. Podane ceny dotyczą nowego sprzętu. Aparatura medyczna jest jednak budowana z bardzo wytrzymałych komponentów. Spokojnie możemy rozejrzeć się za używanymi USG. Będą tańsze, a dalej mogą nam służyć przez wiele lat.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *