Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Zdrowie i uroda

Co może jeść osoba chorująca na Hashimoto

Co może jeść osoba chorująca na Hashimoto

Hashimoto to niedoczynność tarczycy. Jest spowodowana przez autoagresję układu odpornościowego. Podczas tego schorzenia bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim dzięki niej wspierane zostaną lekarstwa, które przyjmujemy. Można też uniknąć problemów z zaparciami, zatrzymywanie się wody w organizmie oraz podwyższony cholesterol. Z tymi problemami często borykają się osoby z Hashimoto.

Chorzy powinni przyjmować więcej białka niż węglowodanów oraz odpowiednią ilość tłuszczów. Jest wiele składników, których należy unikać, aby nie pogorszyć stanu zdrowia. Dieta Hashmioto powinna być opracowana przez dietetyka z uwzględnieniem indywidualnych cech pacjenta. Osoby z tym schorzeniem mogą cierpieć na celiakię, czyli reakcję alergiczną na białko w produktach zbożowych. O tym też poinformuje lekarz i to on zdecyduje, czy powinniśmy jeść np. pieczywo bez glutenu.

Dieta podczas choroby Hashimoto

Gdy, borykamy się z Hashmioto, powinnyśmy przed każdym posiłkiem poznawać jego skład. Są bowiem składniki, których należy unikać. Są nimi goitrogeny, czyli substancje antyodżywcze. Najczęściej znajdują się one w owocach i warzywach. Nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie ich nie jeść. Wystarczy, że wykluczmy z naszej diety brokuły, jarmuż, kapustę, brukselkę oraz kalafior. Truskawki, gruszki, szpinak i brzoskwinie mają już mniejszą ilość goitrogenów, więc co jakiś czas możemy je spożywać. Dieta Hashimoto powinna być bogata w:

  • jod, który znajdziemy w rybach, soli i mleku,
  • selen, który znajdziemy w łososiu i kaszy gryczanej,
  • cynk, występujący w pestkach dyni i kakao,
  • żelazo, które możemy dostarczyć, jedząc paprykę, porzeczki i natkę pietruszki,
  • witaminę D, którą należy przyjmować w postaci suplementów diety.

Dieta Hashimoto powinna być uzupełniona aktywnym trybem życia, ważne jest to, aby się ruszać. Należy też pić odpowiednią ilość wody, a ograniczyć kawę, czarną herbatę i alkohol. Powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie, w odstępach dwu lub trzech godzinnych, tak, jak w przypadku innych diet.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *