Orzeł Bielik

blog społecznościowy

Zdrowie i uroda

Płyny do płukania ust

Płyny do płukania ust

Płyn do płukania jest częścią pielęgnacji jamy ustnej. Dzięki niemu możemy pozbyć się niepożądanych bakterii, wybielić zęby, i również zadbać o świeży oddech. Czy jednakże wszelkie płyny do jamy ustnej mają takie same działanie? O czym należy pamiętać, dobierając tego rodzaju produkt?

Higiena jamy ustnej
Dbanie o zęby winno być naszym priorytetem. Więc warto uczulić na to dziecko oraz dbać o to, żeby w odpowiedni sposób myło zęby. Potrzebne są również systematyczne kontrole u dentysty, żeby w porę zareagować, kiedy pojawi się ubytek. Tak jak zastanawiamy się nad wyborem szczotki czy pasty do zębów, tak samo warto zastanowić się nad doborem stosownego płynu do płukania. Jest on bowiem dopełnieniem pielęgnacji jamy ustnej oraz umożliwia zwalczać niepożądane bakterie. Przeciwdziała również pojawieniu się stanów zapalnych. Jakie jeszcze zalety mają płyny do płukania? (https://www.zaufane-apteki.pl/blog/plyny-do-plukania-ust-221.html).

Zalety płynu do płukania jamy ustnej
Najważniejszymi są: ochrona przed infekcjami dziąseł, ochrona przed próchnicą, świeży oddech, walka z bakteriami, przywrócenie ustom stosownego odczynu PH.

Jaki płyn do płukania ust jest właściwy dla mnie?
Płyn do płukania ust jest środkiem wspierającym gruntowne mycie zębów, pozwalającym na zachowanie prawidłowego pH w ustach. Na rynku dostępna jest duża liczba takich płynów. Większość z nich zawiera fluor, jaki działa przeciw powstaniu próchnicy. Prócz tego, iż różnią się smakiem oraz zapachem, mają różne składy oraz dedykowane są do różnych celów.

Głównym czynnikiem, jakim powinniśmy kierować się przy doborze płynu, winno być właśnie jego przeznaczenie. Do podstawowych typów należą płukanki:

  1. przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze;
  2. wspierające wybielanie;
  3. wzmacniające struktury zębów, obniżające zagrożenie wystąpienia próchnicy;
  4. działające przeciw parodontozie;
  5. zapobiegające stanom zapalnym dziąseł;
  6. obniżające zagrożenie osadzania się osadu oraz kamienia nazębnego;
  7. usuwające przykry zapach z ust;
  8. łagodzące nadwrażliwość zębów;
  9. niezawierające alkoholu – dla osób z kłopotami suchości jamy ustnej.

Żeby dobrać płyn właściwy dla naszej jamy ustnej, najlepiej skonsultować się ze stomatologiem w celu określenia obszaru, w jakim nasze zęby potrzebują wyjątkowej ochrony.

Czy płyny do płukania ust mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie?
Zbyt częste wykorzystywanie płukanek (w szczególności tychże o wysokim natężeniu środków odkażających, np. chloroheksydyny) może spowodować zaburzenia smaku i przebarwienia języka oraz zębów. Należy zatem pamiętać, żeby w ich używaniu zachować umiar oraz nie robić tego częściej aniżeli raz dziennie. Najlepiej oczyszczać usta wieczorem, oraz przed zastosowaniem przeczytać dokładnie ulotkę czy informacje zawarte na pudełku. Należy także podkreślić, iż teraz niezwykle rzadko wykorzystuje się tak duże stężenie środków odkażających, jakie doprowadza do widocznych przebarwień.

Płyn do płukania ust – przed szczotkowaniem bądź po myciu zębów?
Prawidłowe czyszczenie zębów składa się z paru kroków. Pierwszym z nich jest niewątpliwie pasta oraz szczoteczka, następnym wykorzystanie nici dentystycznych oraz ostatnim płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust. Płukanie jamy ustnej winno trwać przynajmniej 30 sekund. Jeśli na starcie smak jest dla nas za mocny, można zacząć od krótszego czasu oraz sukcesywnie przedłużać zabieg. Nie należy rozcieńczać płynu z wodą, gdyż w tenże sposób zmniejszamy jego efektywność, chyba iż są to koncentraty – wówczas, żeby otrzymać pożądany rezultat, należy dopasować się do wskazań producenta.

Składniki płynów do płukania jamy ustnej
W zależności od tego, jakie są nasze własne potrzeby, należy dobrać właściwy płyn do płukania ust. Na każdym pudełku zawarty jest spis składników.

Jednakże czy wiemy jakie działanie maja konkretne składniki?

  1. Związki amoniowe (np. chlorek cetylpirydyny) – działają przeciwbakteryjnie;
  2. dwuguanidyny (np. chlorheksydyna) – działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo;
    3. cytrynian sodu oraz boran sodu – ograniczają zagrożenie tworzenia kamienia nazębnego, likwidują przebarwienia zębów.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *